Zasady obsługi automatycznych skrzyń biegówPodstawową zasadą, która jest widoczna już na etapie tworzenia automatycznych skrzyń biegów, jest to, że powinny, możliwie jak najmniej angażować kierowcę. W związku z czym musi on jedynie wybierać czy jedzie do przodu, czy do tyłu, a następnie skupić się na jeździe, bez konieczności ciągłej zmiany przełożeń. Odpowiednie użytkowanie jest w stanie zapewnić automatycznym skrzyniom biegów bezawaryjność i długie bezproblemowe działanie. Awarie pojawiają się zwykle właśnie w konsekwencji niewłaściwej eksploatacji. Zdaniem specjalistów w obsłudze tych systemów najważniejsze jest ograniczenie jakiejkolwiek ingerencji do absolutnego minimum, co oznacza, że przełożenia powinniśmy zmieniać tylko wtedy gdy jest to koniecznie.

Jak działa automatyczna skrzynia biegów?

Automat posiada cztery podstawowe tryby jazdy, są to P – to postój, czyli parkowanie, R – jazda do tyłu od ang. reverse, N- to neutralne położenie, czyli tzw. luz, zaś D – oznacza jazdę, czyli tryb jazdy, drive. Specjaliści w serwisach automatycznych skrzyń biegów wskazują, że bardzo często popełnianym błędem jest zmienianie przekładni na P, nawet w czasie krótkiego postoju, np. gdy zatrzymujemy się na światłach, jednak nadal powinno pozostać D, gdyż P blokuje przekładnie, więc uruchomienie tego trybu w czasie nawet najwolniejszego poruszania się pojazdu może być niebezpieczne dla całego systemu. P używamy przy dłuższym postoju.

Co jeszcze warto wiedzieć o działaniu automatycznej skrzyni biegów?

Jeśli chodzi o samą obsługę, to kluczowe jest np. aby w czasie ruszania szybkim ruchem przejść z P do D. Jeśli zrobimy to odpowiednio prędko, to elektronika pominie przełączanie przez R i N. Po zmianie na R warto chwile odczekać i dopiero ruszać. Jeśli decydujemy się na automat w naszym aucie, to z pewnością od razu warto znaleźć profesjonalny warsztat, który specjalizuje się w naprawie i regeneracji tego rodzaju podzespołów. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie nam w razie konieczności znaleźć odpowiednia pomoc.

Automatyczne skrzynie biegów zdaniem wielu kierowców są zdecydowanie wygodniejsze zarówno w czasie długiej jazdy w trasie, jak i podczas miejskich korków. Ich obsługa jest mniej absorbująca od manualnych, a obecnie również w naszym kraju wielu specjalistów zajmuje się ich naprawą i zyskują na popularności.


Wróć do bloga